Co zrobić, aby po uduszeniu mięso było smaczne, soczyste i miękkie? Jest na to kilka prostych sposobów.
- Trzeba pamiętać, aby mięso kroić w poprzek włókien - będzie bardziej miękkie. Warto je również rozbić lekko tłuczkiem, będzie wtedy bardziej kruche.
- Przed obsmażeniem mięso trzeba oprószyć przyprawami - łatwiej wnikną do środka. Zazwyczaj używa się pieprzu. Mięso można również wymieszać z posiekanym czosnkiem. Wołowiny lepiej na początku nie solić, bo zrobi się łykowata.
- Mięso przeznaczone do obsmażenia można oprószyć mąką. Dzięki temu szybko i łatwo się przyrumieni. A w trakcie duszenia maka będzie pęczniała, zgęszczając jednocześnie potrawę. Zazwyczaj nie wymaga ona już dodatkowego zgęszczania.
- Przypiekanie mięsa na dodatkowym tłuszczu sprawia, że na jego powierzchni powstaje chrupiąca skórka, która dodaje smaku. Smażymy zwykle na oleju, chociaż wieprzowinę można na smalcu.
- Obsmażone mięso należy przełożyć do rondla lub garnka z grubym dnem. Należy pamiętać, aby nie używać zimnej wody, bo mięso stwardnieje. Dodajemy zarumienioną cebulę, przyprawy i chleb (np. razowy, który zaostrzy smak).
- Na początku duszenia dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Można wsypać też trochę soli (nie do wołowiny), należy pamiętać, że w miarę odparowania wody smak potrawy staje się intensywniejszy. Dlatego dosalanie i doprawianie na ostro warto pozostawić na koniec.
- Jeśli sos, w którym dusi się mięso nie jest wystarczająco gęsty można do niego dodać 1 - 2 łyżki mąki rozprowadzonej w części przestudzonego sosu lub odrobinie zimnej wody. Aby sos zachował swój kolor najlepiej użyć mąki ziemniaczanej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz