środa, 17 grudnia 2014

KWAS BURAKOWY NA BARSZCZ

Jak zapowiadałam na fanpage napisze dzisiaj trochę na temat buraków, ich właściwości, a konkretnie na temat kiszenia buraków na barszcz. Jak wiadomo Święta tuż tuż i na wielu Polskich stołach zagości Barszcz Czerwony zwany Czystym. Mój rodzinny dom w Wigilię pachniał właśnie tym barszczem, najpierw robionym przez babcię, później przez mamę i tak z pokolenia na pokolenie. 

Burak bardzo popularne warzywo, znane i zarazem bardzo zdrowe. Ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zapobiega anemii i również jego skład chemiczny pomaga w walce z nowotworem. Sok z buraków pobudza krążenie i ma bardzo znaczący wpływ na przemianę materii. Surowy burak zaś wpływa dobrze na otyłość, zaparcia, przeziębienie i grypę. Jak i również przy chorobach nerek i wątroby.

Picie zaś czerwonego barszczu dobrze wpływa na kwasowość organizmu i zgagę. Przynosi w oka mgnieniu ulgę, a najlepszy jest właśnie ten kiszony.

Jednak aby ukisić buraki trzeba zacząć już kilka dni wcześniej (4-5 dni). Kwas burakowy nadaje intensywny smak i aromat barszczu. Po ukiszeniu można go jeszcze przez kilka dni przechowywać w lodówce w szklanych butelkach lub słoikach.

Składniki:
  • 1 kg czerwonych buraków
  • 2 L przegotowanej wody
  • 2 kromki chleba żytniego
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 2 listki laurowe
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
Buraczki umyć, obrać i pokroić w plasterki. Przełożyć do słoja, dodać przyprawy i zalać letnią przegotowaną wodę, tak aby buraki były zanurzone. Na wierzch ułożyć kawałki chleba żytniego. Całość przykryć gazą lub ściereczka i odstawić do ciepłego pomieszczenia na 4-5 dni. Po tym czasie kwas można przelać do szklanych butelek i trzymać w lodówce przez kolejne dni.

Jeżeli chcemy z niego przygotować barszcz na święta to kwas przecedzamy i rozcieńczamy rosołem lub wywarem jarzynowym, doprawiamy do smaku.

Zakwas również można pic, ma on dobry wpływ jak już wcześniej pisałam na nasze zdrowie.




 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz